PricePer

Simple division.

 

I created the PricePer app as a simple tool to quickly calculate exactly how much items cost per unit when buying in quantity. Honestly, it was for my Lego habit and need to know exactly how much I’m paying per brick. But, I found it could be useful at the grocery store as well. I know, I know, it’s just simple division. It also gave me an excuse to design and build a full-fledged Apple approved app.

Date

July 19, 2016

Client

PricePer

Project Type

App